پرده, پرده تصویری, پرده حصیری, پرده زبرا, تزئینات داخلی

تکنیک انتخاب رنگهای مکمل برای پرده

تکنیک انتخاب رنگهای مکمل برای پرده

استفاده از رنگ­های مکمل در دکوراسیون داخلی منازل یکی از شیوه های رایج انتخاب پرده مناسب دکوراسیون منازل با سبک­های متفاوت می­باشد که امروزه به دلیل جذابیت و روحیه خاصی که به منازل می­دهند بسیار مورد استقبال افراد با سلیقه­های متفاوت قرار گرفته است و افراد تمایل بیشتری به استفاده کردن از رنگ­های مکمل برای انتخاب پرده و دیگر وسایل منزل می­باشند تا بتوانند بدین وسیله فضایی آرامش­بخش و متعادل و چشم­گیر در منازل خود ایجاد کنند.

آشنایی با مفاهیم رنگ­ها

برای انتخاب بهتر رنگ­های مکمل در دکوراسیون داخلی منازل و استفاده از آنها برای تهیه پرده و دیگر اجزای منزل مثل مبلمان، کوسن­ها و فرش­ها و همچنین رنگ­کردن دیوارها باید اول با مفاهیم رنگ­ها آشنایی پیدا کرد.

 

رنگ­ها به طور کلی از سه دسته Shade (شید( که به ترکیب رنگ سیاه با رنگ­های دیگر گفته می­شود و Hue (هیو) که به همان حالت اصلی رنگ­ها بدون ترکیب با رنگ دیگر گفته می­شود و Tint(تینت( که با اضافه شدن رنگ سفید به دیگر رنگ­ها به وجود می­آید تقسیم می­شوند و چرخه رنگ نیز در واقع به همان دسته رنگی Hue (هیو) گفته می­شود که بر اساس سرد و گرم بودن رنگ­ها از هم جدا شده و در مقابل هم­دیگر قرار گرفته است و رنگ­های مکمل را تشکیل داده است به این صورت که رنگ­های سرد و گرمی که در مقابل هم قرار می­گیرند را رنگ­های مکمل می­گویند.

برای انتخاب بهتر رنگ­های مکمل در دکوراسیون داخلی منازل و خرید پرده و دیگر وسایل می­توانید به شیوه­های زیر عمل کنید.

  1. از ۲ رنگ مکمل استفاده کنید

در این شیوه چون رنگ­های مکمل متضاد هم­دیگر می­باشند باعث می­شود تا دکوراسیون داخلی منزل چشم­گیر­تر شود. به عنوان مثال در زمانی که رنگ دیوار شما بنفش می­باشد می­توانید از رنگ زرد برای انتخاب پرده خود استفاده کنید و از تاثیر رنگ­های مکمل در دکوراسیون داخلی منازل خود نهایت استفاده را ببرید.

  1. پیروی کردن از قانون ۶۰-۳۰-۱۰

در این قانون از سه رنگ در طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل استفاده می­شود که ۲ تا از این دو رنگ از رنگ­هایی می­باشد که در کنار یک­دیگر قرار می­گیرد و ۶۰ درصد وسایل منزل مثل رنگ دیوارها، مبلمان­های بزرگ اتاق نشیمن و فرش با این دو رنگ انتخاب می­شوند و ۳۰ درصد وسایل منزل مثل پرده، مبلمان­های تکی و…  نیز با رنگ سوم که از رنگ­های مکمل و روبه روی دو رنگ قبلی است انتخاب می­شوند.

در واقع این ۳ رنگ در چرخه رنگی از یک­دیگر پشتیبانی می­کنند ولی تفاوت رنگ سوم به قدری می­باشد که آنها را از همدیگر جدا کرده و موجب جذاب شدن و چشم­گیرتر شدن محیط اطراف می­شود.

  1. انتخاب رنگ خنثی در کنار رنگ­های مکمل

در این شیوه­ی استفاده از رنگ­های مکمل در دکوراسیون داخلی منازل می­توان از دو رنگ مکمل و یک رنگ خنثی در کنار همدیگر استفاده کرد و فضایی جذاب و گیرا را در محیط به وجود آورد زیرا با به کارگیری یک رنگ خنثی در کنار رنگ­های مکمل می­توانیم یک فضای استراحت برای چشم­ها ایجاد کنیم و از خستگی و زدگی چشم­ها در محیط جلوگیری کنیم.

پست های مرتبط