فرش

جایگاه فرش در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی

جایگاه فرش در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی

جایگاه فرش در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی

دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی دارای المان ها و دکوراتیوهای مخصوصی می باشد که باعث تمایز این دکوراسیون نسبت به سایر دکوراسیون ها می شود. به جرات می توان گفت که دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی نسبت به سایر دکوراسیون ها بیشتر از صنایع دستی و هنرهای معماری بهره گرفته است. فرش ها از اجزای اصلی و جدایی ناپذیر دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی می باشند، به همین سبب لازم است تا در خصوص فرش ها مطالبی بیان گردد.

فرش باعث خلق چشم اندازهای زیبا در دکوراسیون شده و باعث گرمی بخشیدن به محیط شده و فضای خانه را از حالت یکنواختی و بی رنگی خارج می سازد. علاوه بر این فرش ها جایگاه نشیمن بوده و افراد یک خانواده را به دور هم جمع می کند، فرش در خانه های ایرانی از احترام خاصی برخوردار بوده و برای بافت آن بیشترین ظرافت و هنر به کار برده می شود. در فرهنگ ایرانی برای احترام گذاشتن به شخص در مقابل او فرش پهن می نمایند، به همین سبب به وجود فرش در دکوراسیون اهمیت زیادی قائل می باشند.

در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی فرش ها نماد فرهنگ اصیل ایرانی می باشند از این جهت که در بافت فرش از نقوشی استفاده می کنند که نماد فرهنگ و قوم آریایی می باشد. در ادامه به جایگاه فرش در دکوراسیون داخلی خانه بیشتر پرداخته می شود.

نکات مهم در خصوص چیدمان فرش در دکوراسیون داخلی خانه

اگر می خواهید در کنار فرش از مبلمان نیز در دکوراسیون استفاده نمایید، بهتر است که فرش را در مرکز قرار داده و مبلمان در اطراف فرش پهن شوند.

فرش ها را طوری انتخاب نمایید که تقریبا تمام فضا را در برگیرند، و اگر فضایی خالی ماند از کناره هایی استفاده نمایید که با طرح و رنگ فرش کاملا ست باشند.
اگر کف خانه ی شما پارکت یا سرامیک می باشد، می توانید پذیرایی خانه را دو قسمت کرده و قسمتی را فرش پهن کرده و با پشتی طراحی نمایید و قسمتی را نیز مبلمان قرار داده و برای زیر میز مبلمان از فرش های گرد با قطر یک و نیم و دو متر استفاده نمایید.

علاوه بر فرش، تابلو فرش ها نیز در دکوراسیون داخلی خانه اهمیت زیادی دارند. شما می توانید هم رنگ فرش خود و یا مکمل رنگ دیوار یک تابلو فرش سفارش داده و به یکی از دیوارهای خود که مرکز توجه می باشد، آن را نصب نمایید. فرش ها و تابلو فرش ها باعث ایجاد حس گرمی در خانه شده و فضا را از حالت رخوت، خستگی و سردی خارج می سازند.
سعی نمایید تابلو فرش هایی را انتخاب نمایید که به طرح های اصیل ایرانی مزین باشند. در کنار فرش ها می توانید از قالیچه های زیبا نیز استفاده نمایید. این قالیچه ها می تواند در آشپزخانه، اتاق کودک، به عنوان پادری و در حیاط خلوت به کار گرفته شوند. به هماهنگی رنگ پرده و فرش نیز توجه نمایید. اگر رنگ فرش و پرده ی شما در یک طیف می باشد رنگ دیوارها را متضاد آن ها انتخاب نمایید.

می توانید هم رنگ فرش هایتان برای مبلمان خود کوسن در نظر بگیرید

پست های مرتبط