دکوراسیون, دکوراسیون منزل ایرانی

نقش پرده در سلامت روان

همان طور که می­دانید پرده­ها یکی از مهمترین عناصر برای طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل می­باشند که به وسیله­ی آنها می­توان چشمان منزل خود یعنی پنجره­ها را تزئیین کرد و به وسیله­ی آنها حال و هوای جدیدی در منزل به وجود آورد. پرده ها علاوه بر نقش مهم پوشانندگی پنجره ها و خاصیت زیبایی بخشی می تواند حس آرامش و ایجاد حریم شخصی و امنیت بیشتری را در منزل ایجاد کند که در سلامت روان اهالی منزل نقش به سزایی دارد.

 

 

امروزه به دلیل وجود تنوع در طرح و رنگ و جنس پرده­های موجود در بازار و همچنین لزوم انتخاب پرده­ها متناسب با رنگ و طرح دیگر وسایل منزل، انتخاب پرده، برای افراد به امری مشکل تبدیل کرده است زیرا همان طور که گفته شده پرده­ها عضو مهمی در طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل می­باشند و انتخاب آنها و به کارگیری آنها در منزل می­تواند در به وجود آمدن منظره و فضای مثبت و یا منفی و همچنین تاثیر مثبت و منفی در روحیه افراد خانه موثر باشد لذا بهتر است افراد در هنگام انتخاب پرده به موارد زیر توجه کنند:

  1. قابلیت تنظیم نور در منزل

مهمترین نقشی که یک پرده می­تواند داشته باشد تنظیم نور فضای داخلی منزل می­باشد که این نور می­تواند در بزرگ و کوچک نشان دادن منزل، نشان دادن حجم زیبایی سایر وسایل منزل، افزایش انرژی و حرکت در افراد، به وجود آوردن حس رضایت و خوشنودی از محیط و ایجاد فضایی آرامش بخش در اتاق بسیار تاثیر گذار باشد و افراد در هنگام انتخاب پرده باید بر اساس میزان نور ورودی به منزل خود از پرده­های ضخیم و یا نازک استفاده کنند و به این نکته نیز توجه داشته باشند که جنس پرده­ای انتخاب کنند که در مقابل نور خورشید مقاومت بالاتری داشته باشد و دیرتر در مقابل آفتاب دچار رنگ رفتگی و پوسیدگی شود برای مثال می­توانند از جنس ابریشم مصنوعی که مقاومت بالایی در مقابل نور خورشید دارد در طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل خود استفاده کنند.

  1. رنگ و طرح پرده

انتخاب رنگ و طرح پرده نیز یکی از ویژگی­های اصلی پرده و بسیار تاثیر گذار در روحیه افراد می­باشد که افراد باید در هنگام طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل به آن توجه بسیار داشته باشند.

از ویژگی­های اصلی رنگ و طرح پرده که در هنگام انتخاب پرده باید به آن دقت کنیم هماهنگی رنگ و طرح پرده با دیوار منزل و دیگر اجزای دکوراسیون منزل مانند مبلمان، کوسن­ها و …. می­باشد برای مثال بهتر است برای ست کردن رنگ پرده و مبلمان آنها را به یک رنگ انتخاب کنیم و یا بین رنگ دیوار و رنگ پرده از طریق انتخاب رنگ­های مکمل هماهنگی ایجاد کنیم.

و یا هنگامی که دیوار و یا یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل مثل مبلمان طرح خاصی دارد از پرده­های ساده استفاده کنیم و بالعکس زمانی از پرده­های طرح­دار استفاده کنیم که دیوار و دیگر اجزای دکوراسیون طرح خاصی نداشته باشند.

  1. تنظیم دمای محیط

تاثیری که پرده­ها بر دمای محیط اطراف ما می­گذارند مورد دیگری می­باشد که بسیار در روحیه افراد و احساس رضایت و خوشنودی از طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل تاثیرگذار می­باشد و افراد باید در انتخاب آن دقت کنند.

برای مثال اگر محل زندگی شما در مناطق سردسیر است می­توانید از پارچه­های جیر و مخمل که پارچه­هایی سنگین با قابلیت عایق بندی منزل می­باشد و به ما کمک میکند تا استفاده بهینه از سیستم گرمایشی داشته باشیم استفاده کنید.

و در صورتی که مایل هستید تا منزلتان خنک­ باشد از پنجره­های کتانی و یا پنبه­ای استفاده کنید.

پست های مرتبط